Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Hardware > WM & Modding

WM & Modding Wire Management si PC Modding - Discutii, sfaturi, realizari, tot ce se poate.

Reply

Thread Tools
Old 13.01.2014, 17:58   #1
yoben2q2q
RPC Special Member

Default Unity Desk Pc Project

Salut RPC. Am inceput constructia unui desk pc asemanator cu cel de pe siteul : http://forum.coolermaster.com/viewto...p?f=60&t=16112 .
1.Prima problema pe care am intalnit-o este ca acolo unde vine placa de baza biroul e mai gros , dar nu stiu daca e destul. In schitele mele are 16 cm... Oare e destul in cazul i care vreau sa-mi pun un cooler mai performant la pc?
2. A 2-a problema este ca biroul a fost proiectat pt. watercooling , dar eu raman pe sistemul traditional cu ventilatoare. As vrea sa stiu cum ati pune voi ventilatoarele in carcasa. ( daca v-a uitati bine in carcasa sunt 2 pereti de compartimentare, see pot neglija, de asemenea se pot neglija gaurile unde apar in acele schite ) de asemenea unde ati pune acele benzi prin care trece aerul cum se pot observa pe una dintre margini.
Multumesc anticipat.( scuzati greselile de gramatica in caz ca sunt, mesaj scris la repezeala)
Old 13.01.2014, 19:47   #2
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Default Re: Unity Desk Pc Project

Quote:
Originally Posted by yoben2q2q View Post
1.Prima problema pe care am intalnit-o este ca acolo unde vine placa de baza biroul e mai gros , dar nu stiu daca e destul. In schitele mele are 16 cm... Oare e destul in cazul i care vreau sa-mi pun un cooler mai performant la pc?
Nu cred ca e suficient de gros ... Multe coolere performante au inaltime de 160 mm, dar asta e numai inaltimea heatsink-ului de la suprafata CPU-ului (care sta pe socket-ul placii de baza, care la randul ei sta pe distantierele cu surub...).
Aici as zice sa te ghidezi dupa latimea unor carcase PC performante: una dintre cele mai babane e BitFenix Colossus ce are 245 mm. Asta e chiar exagerata, insa un Chieftec Bravo are 205 mm. Latimea asta de 205 mm a cam devenit un standard la multe carcase; asigura-te asadar ca ai cel putin cei 205 mm.
Daca insa vrei sa pui un cooler mare care totusi sa nu stea aproape atins de geam, trebuie sa lasi mai mult de 205 mm...
Quote:
2. A 2-a problema este ca biroul a fost proiectat pt. watercooling , dar eu raman pe sistemul traditional cu ventilatoare. As vrea sa stiu cum ati pune voi ventilatoarele in carcasa. ( daca v-a uitati bine in carcasa sunt 2 pereti de compartimentare, see pot neglija, de asemenea se pot neglija gaurile unde apar in acele schite ) de asemenea unde ati pune acele benzi prin care trece aerul cum se pot observa pe una dintre margini.
La faza asta e cam nasol ... Nu stiu cum ai putea aseza placa de baza pentru a avea un airflow bun... "Cutia" care iese din placa biroului e imensa... Cred ca iti vor trebui niste coolere babane rau de tot ca sa pui in miscare tot aerul de acolo. La fel, va trebui sa lipesti niste chedere de cauciuc intre capac si "ladă" pentru a fi cat mai etans, astfel incat aerul sa intre printr-o extremitate si sa iasa numai prin cealalta. In cazul asta nu vei putea aseza placa de baza asa cum e in desene, ci va trebui ca "spatele" sa fie langa o extremitate a biroului, prin care sa poti pune coolerele care sa scoata afara aerul cald. Treaba cu aerul cald e cam nasoala, deoarece configuratia nu e verticala ca la un tower, ci orizontala, asadar aerul cald se va aduna in partea de sus a "lăzii"...
Unde mai pui ca lemnul e izolator termic, asadar nu ai disipare de caldura in peretii cutiei, ceea ce s-ar intampla la o carcasa metalica.
Sincer, mi se pare foarte dificil de realizat corect un airflow printr-un birou de-asta; inclin sa cred ca nu degeaba omu' cu pricina l-a facut pe watercooling...
yoben2q2q (13.01.2014)
Old 13.01.2014, 20:41   #3
yoben2q2q
RPC Special Member

Cred ca am sa modific putin sectiunea biroului si astfel o sa pot sa pun un cooler mai mare, sa am un airflow mai bun si eventual sa am posibilitate de a instala un sistem de watercooling ceva mai incolo...

---------- Post added at 21:41 ---------- Previous post was at 21:34 ----------

Inca ceva, unde as putea gasi o schema corecta sa stiu cum ar trebui sa circule aerul sa vad cam cum sa-l modific?
Old 16.01.2014, 13:46   #4
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Schema de airflow generala, care sa se potriveasca in orice situatie nu prea exista ...
Principiul de baza e urmatorul: aerul cald are densitate mai mica decat cel rece, asadar se va acumula in zona superioara a carcasei. Asta-i motivul pentru care se prefera carcasele in format tower fata de cele desktop.
Intrarea aerului se face (in general) prin fata carcasei (jos) si eliminarea aerului cald se face prin spate, in partea de sus.
De obicei HDD-urile sunt pozitionate spre fata carcasei, mai jos, astfel incat sa fie "in bataia" ventilatorului de air intake. Aerul rece intrat astfel in carcasa foloseste la racirea CPU-ului, apoi e eliminat pe mai multe cai posibile: prin ventilator spate, prin sursa sau prin ventilatoare aflate pe "tavanul" carcasei. Bineinteles, fiecare fabricant a implementat o anumita varianta: sunt carcase care au sursa jos, pentru a evita ca racirea sursei sa fie facuta cu aer deja incalzit de la CPU; in aceasta situatie exhaust-ul aerului cald de la CPU se face fie printr-un ventilator pozitionat fie in spate sus, fie pe tavan. Alte carcase au sursa pozitionata in mod clasic (sus); nici asta nu e o varianta rea... Important e sa poti raci cat mai bine componentele care genereaza multa caldura: CPU, placa video, sursa, chipset placa de baza si HDD-uri.
yoben2q2q (17.01.2014)
Old 17.01.2014, 09:54   #5
yoben2q2q
RPC Special Member

Ok. Am inceput constructia. Daca vreti pot sa va dau detalii si eventual poze.
bogdan (17.01.2014)
Old 17.01.2014, 14:31   #6
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Ar fi excelent !
Posteaza ceva poze cu evolutia proiectului. E interesant ...
Succes la constructie !
yoben2q2q (17.01.2014)
Old 17.01.2014, 18:33   #7
yoben2q2q
RPC Special Member

Lucrez la el de vreo 5 zile. Maxim 2 ore inainte de sc deci nu o sa inainteze foarte rapid Pentru cei interesati postati un replay si va pot da dimensiunile. Stiu ca designul lasa putin de dorit , dar e prima data cat fac asa ceva...

DSC04214.JPG

DSC04215.JPG

DSC04217.JPG

DSC04218.JPG
AnbuBlack (17.01.2014), bogdan (18.01.2014), ciine (17.01.2014), XVanish (27.02.2015)
Old 17.01.2014, 19:55   #8
yoben2q2q
RPC Special Member

Partea mai groasa are 20 cm iar cea subtire 10cm . Urmeaza gaurile pentru aerisire. Am zis ca pun pe latura groasa 2 ventilatoare care sami impinga aerul pe placa de baza si sa mi-l ridice sus , iar sus inca 2 care sa il scoata afara.

---------- Post added at 20:55 ---------- Previous post was at 19:36 ----------

Am gasit o rola de material din ala negru-gri in care se invelesc subwooferele masinii daca stiti. As vrea sa acopar tot interiorul biroului cu un material de genul pt. ca e bun izolant fonic , problema e oare o sa apara ESD (descarcari electrostatice)?
Old 17.01.2014, 21:32   #9
ciine
RPC Gold Member

ciine's Avatar

Quote:

[/COLOR]Am gasit o rola de material din ala negru-gri in care se invelesc subwooferele masinii daca stiti. As vrea sa acopar tot interiorul biroului cu un material de genul pt. ca e bun izolant fonic , problema e oare o sa apara ESD (descarcari electrostatice)?
Este indicat , ca sa nu ai rezonanta la cutie .
Mai trebuie sa gasesti o solutie pt a nu transmite vibratiile ventilatoarelor in masa cutiei.
Spor la constructie , mai vad si eu pe cineva pasionat de a manufactura.
bogdan (18.01.2014), yoben2q2q (18.01.2014)
Old 17.01.2014, 21:45   #10
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Ar fi bine ca la final să postezi ce materiale ai folosit, dimensiunii, etc., poate vor mai fi și alți interesați de un astfel de proiect. Succes!

AnbuBlack is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
bogdan (18.01.2014), yoben2q2q (18.01.2014)
Old 18.01.2014, 02:24   #11
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Bravos; felicitari pentru constructie; imi place cum arata. Lucrezi ingrijit !

Quote:
Partea mai groasa are 20 cm iar cea subtire 10cm . Urmeaza gaurile pentru aerisire. Am zis ca pun pe latura groasa 2 ventilatoare care sami impinga aerul pe placa de baza si sa mi-l ridice sus , iar sus inca 2 care sa il scoata afara.
Bun, e corect, insa stai sa vedem un aspect: cum anume pozitionezi placa de baza in cutie ?
Banuiesc ca te-ai gandit ca firele ce sunt conectate la placa de baza (mouse, tastatura, cablu monitor, iesire sunet, cablu retea, etc ...) sa fie spre "spatele" biroului. In cazul asta cred ca nu ar fi bine pt. airflow:
birou-a.JPG
deoarece placa video iti acopera o mare parte a cooler-ului, asadar nu vei avea un flux bun de aer pe heatsink-ul CPU (in poza e un Scythe Ninja, inaltime 160 mm de la nivelul CPU) datorita placii video. Iar e-adevarat ca in configuratia asta placa video va fi racita foarte bine.
Pentru racirea mai buna a CPU cred ca o varianta mai buna ar fi cu placa asa:
birou-b.JPG
Avantajul e ca airflow-ul e foarte bun, fluxul de aer nu se "impiedica" in nimic; CPU-ul se va raci foarte bine; placa video va fi racita la fel de bine cum ar fi intr-o carcasa obisnuita de PC.
Dezavantajul e insa ca firele conectate la placa de baza vor fi spre mijlocul biroului, nu spre spate....

Quote:
Am gasit o rola de material din ala negru-gri in care se invelesc subwooferele masinii daca stiti. As vrea sa acopar tot interiorul biroului cu un material de genul pt. ca e bun izolant fonic , problema e oare o sa apara ESD (descarcari electrostatice)?
Nu, nu cred ca o sa ai asemenea probleme deoarece nu pui material fonoabsorbant sub placa de baza ci in restul cutiei. Ca sa fii mai sigur ca nu ai asemenea probleme as zice sa lipesti folie de aluminiu (cea de gatit) pe interiorul carcasei de lemn, apoi peste folia de aluminiu sa lipesti materialul fonoabsorbant. Faci apoi un contact pe folia de aluminiu (prinzi un fir cu un holtzsurub mic + saiba) pe care il legi la carcasa sursei (asta e "by default" legata la pamantarea prizei). Treaba asta ar fi similara cu aplicarea materialului fonoabsorbant pe o carcasa metalica de PC.
Pentru silentiozitate, ar mai fi cateva aspecte de luat in calcul:
_ventilatoarele pe care le folosesti trebuie sa fie mari si la turatie redusa. E important sa poata fi fixate prin rama de cauciuc + garnituri la suruburi, ce asigura decuplarea mecanica a vibratiilor ventilatorului fata de cutie (altfel rezulta un zgomot gen "vājāit"). Eu sunt foarte multumit de modelul asta de Noiseblocker 120 mm; e foarte silentios; cei 11 dB nivel de zgomot chiar sunt "pe bune" nemtii sunt seriosi cand anunta niste caracteristici. De buna seama, nu e singurul ventilator de 120 mm silentios; poti alege orice altceva (eu pe asta l-am recomandat deoarece il am si il cunosc).
_masca ventilatorului sa nu fie din tabla gaurita, ci gen "strecuratoare", deoarece curgerea aerului prin gauri mici produce un zgomot de tip "şuierat".
_o sursa nasoala de zgomot in PC sunt HDD-urile; si vibratia astora trebuie decuplata mecanic de carcasa (testul se face punand mana pe carcasa: trebuie sa nu simti "la mana" vibratie datorita motoarelor de la HDD-uri). O varianta e suspendarea elastica asa:
http://www.simonzone.com/hardware/qu...nded_drive.jpg
sau asa:
http://www.black-talon.org/pics/1/BQ...age_01_600.jpg
Varianta asta e destul de dificil de realizat, totul depinde de elasticul pe care il folosesti (am incercat si eu o gasca de tipuri de elastic, de la cel de tip coarda elastica pana la elastic de chiloti de la mercerie ). E greu sa ai echilibrul optim care sa ofere rigiditate mecanica pt. montare cabluri (SATA + alimentare) si totusi sa nu propage vibratii in carcasa. Pana la urma am renuntat la varianta asta si am asezat HDD-urile pe un cauciuc antivibratii; asta mi s-a parut varianta cea mai OK. Am folosit un cauciuc antivibratii gri deschis (l-am cumparat din Dede...an); din pacate nu stiu cum ii zice; pe ambalaj scria in japoneza; e o fasie de cauciuc moale de vreo 4-5 cm latime pe ~1cm grosime lunga de 1m. Trebuie avuta grija cand montezi asa HDD-urile: musai sa fie in bataia unui ventilator, altfel se incing tare (fixarea "clasica" cu suruburi de locasul metalic al carcasei asigura si disipare de caldura, avantaj care se pierde la fixarea elastica).
yoben2q2q (18.01.2014)
Old 18.01.2014, 08:29   #12
yoben2q2q
RPC Special Member

-HDD-ul am sa-l prind in aer cu ajutorul a 4 elastice de modelism am deja in minte un sistem si sper sa functioneze, problema e ca as vrea sa le montez in partea mai subtire dar nu stiu daca o sami ajunga cablurile SATA
-Placa de baza o montez ca in imaginea a 2-a , cablurile o sa iasa printr-o gaura rotunda acoperita cu o bucata de cauciuc daiata in 4 cum am mai vazut ,
-la locurile pentru ventilatoare am sa pun un grilaj de fibra de sticla din aia cu ochiuri mari care se foloseste in constructii si se pune peste izolatia exterioara
PLASA ALKALINA PENTRU CONSTRUCTII.jpg acoperita cu un strat fin de rasina poxidica , sai dea rigiditate. Cred ca are ochiurile destul de mari..
-ventilatoare cum mi-ai recomandat , dar asta mai spre vara cand imi iau si PC-ul ca acum stau prost cu banii...
Old 18.01.2014, 10:31   #13
yoben2q2q
RPC Special Member

Ma gandeeam oare n-ar fi mai bine sa pun doar un filtru de aer la ventilatoare in loc de grilaj?
Old 18.01.2014, 14:40   #14
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
-HDD-ul am sa-l prind in aer cu ajutorul a 4 elastice de modelism am deja in minte un sistem si sper sa functioneze, problema e ca as vrea sa le montez in partea mai subtire dar nu stiu daca o sami ajunga cablurile SATA
Dai 5 lei si s-a rezolvat problema: http://www.sigmanet.ro/cablu-date-ge...-xl-sata-100cm
un metru e OK ?
Quote:
-Placa de baza o montez ca in imaginea a 2-a , cablurile o sa iasa printr-o gaura rotunda acoperita cu o bucata de cauciuc daiata in 4 cum am mai vazut ,
OK, poti eventual sa le conduci cumva spre spatele biroului si sa le scoti pe acolo; nu de alta dar cred ca ar fi mai neplacut sa-ti iasa manunchiul de fire spre picioare (din lateral) atunci cand sezi la birou.

Quote:
-la locurile pentru ventilatoare am sa pun un grilaj de fibra de sticla din aia cu ochiuri mari care se foloseste in constructii si se pune peste izolatia exterioara acoperita cu un strat fin de rasina poxidica , sai dea rigiditate. Cred ca are ochiurile destul de mari..
Hmmm... In fata vantilatoarelor e bine sa pui o grila din material cat mai neted care sa fie conductor electric (metalul e cel mai bun) deoarece chiar si plasticul incepe sa adune mult praf in el (poate fi neted, dar se incarca electrostatic si "lipeste" tot praful). Daca pui plasa de fibra de sticla data cu epoxi tare mi-e ca iese ceva cam rugos care va aduna mult praf. Poate gasesti o plasa de sarma cu ochiuri rare, cred ca ar fi mai bine decat cea de fibra de sticla.
Quote:
Ma gandeeam oare n-ar fi mai bine sa pun doar un filtru de aer la ventilatoare in loc de grilaj?
Nu stiu ce sa zic ... Nu cred ca e o idee buna deoarece daca e prea des/dens iti va scadea mult debitul de aer tras de ventilatoare datorita caderii de presiune pe filtru.
Daca doresti sa faci asa iti trebuie ventilatoare destul de "puternice" (presiune statica mare), ceea ce presupune si viteza de rotatie mare. Uite aici un asemenea ventilator, dar din pacate numai silentios nu mai prea e, la cei 35 dB. In fine, si la capitolul asta poti face tatonari cu mai multe materiale de filtrare astfel incat sa nu-ti scada rau debitul de aer ce-ti intra in carcasa, folosind bineinteles niste ventilatoare care sa nu faca zgomot ca un F16 cand decoleaza

Last edited by bogdan; 19.01.2014 at 00:17.
bogdan is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to bogdan For This Useful Post:
yoben2q2q (18.01.2014)
Old 18.01.2014, 15:15   #15
yoben2q2q
RPC Special Member

Am gasit niste filtre care cica ar scade doar max. 5% din debitul de aer..
Si am mai gasit o problema .. ce ventilatoare sa pun in partea de 10 cm?
Old 18.01.2014, 15:42   #16
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Daca ai gasit filtre care diminueaza doar atat, atunci e perfect !
Pai pe cei 10 cm, as zice ca ai loc sa pui ventilatoare de 92 mm.
Eu folosesc la PC-ul meu sa racesc HDD-urile o pereche de Noctua de 92 mm modelul asta; le alimentez la 5V si sunt extrem de silentioase ! Ar mai fi insa o mica problema: ele vin cu suruburi de cauciuc pt. fixare antivibratie, care se monteaza usor pe un suport subtire (gen tabla de carcasa) asa cum e descris aici; pe un suport gros (perete de lemn) va trebui sa "improvizezi" cumva ca sa poti folosi suruburile respective de cauciuc (eventual adaugi pe interior o tabla in care fixezi ventilatoarele cu suruburile de cauciuc, apoi tabla respectiva o prinzi in peretele lemn cu holtzsuruburi mici).
yoben2q2q (18.01.2014)
Old 18.01.2014, 17:35   #17
yoben2q2q
RPC Special Member

Azi:
1. Aproape am terminat capacul:
DSC04219.JPG
2. Am asezat o placa de baza de test si o sursa sa vad cum sa le potrivesc:
DSC04220.JPG
3. Am facut gaurile pentru cabluri si pentru butoanele on/off si restart:
DSC04224.JPG
4. Am incercat sa chituiesc o parte cu chit epoxi , dar nu prea mia iesit asa ca o sa raman la chit pentru lemn normal:
DSC04223.JPG
5. Am facut rampa care sa impinga aerul in sus , am testat-o cu un ventilator si functioneaza perfect :
DSC04226.JPG
6. Am refacut laterala mica din cauza unei erori de calcul
Cam atat...
AnbuBlack (19.01.2014), bogdan (18.01.2014), ciine (19.01.2014), XVanish (27.02.2015)
Old 19.01.2014, 15:16   #18
ciine
RPC Gold Member

ciine's Avatar

Ai incercat sa pornesti sursa cu ventilatoarele , sa vezi ce rezonanta are sistemul?
yoben2q2q (19.01.2014)
Old 19.01.2014, 19:34   #19
yoben2q2q
RPC Special Member

Quote:
Originally Posted by ciine View Post
Ai incercat sa pornesti sursa cu ventilatoarele , sa vezi ce rezonanta are sistemul?
Le-am montat doar sa vad cum ar "curge" aerul prin carcasa
Old 21.01.2014, 09:37   #20
yoben2q2q
RPC Special Member

O sa suspend oleaca proiectul pt. ca n-am incalzire in garaj si e prea frig...

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules