Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Forum General > Suport Tehnic > How To...

How To... FAQ, toturiale, tips&tricks, indrumari, cum sa...

Reply

Thread Tools
Old 14.10.2010, 13:50   #1
COMAN DINU-VICE
RPC Gold Member

COMAN DINU-VICE's Avatar

Send a message via Yahoo to COMAN DINU-VICE
Default Despre bateria de acumulatori de laptop...

Situatia nr.1: Am un laptop mai vechi (ACER-Aspire 1690) la care bateria nu mai tine decat 20-25 de min. Stie cineva ce metode de revitalizare exista pentru o baterie "obosita"?! Situatia nr.2: Pentru a prelungi viata unei baterii la un laptop nou, lucram cu bateria pusa sau scoasa ?! Multumesc anticipat !!!
Old 14.10.2010, 15:31   #2
kittmask
RPC Gold Member

Send a message via Yahoo to kittmask
Default Re: Despre bateria de acumulatori de laptop...

Bateriile de la laptopuri nu pot fi revitalizate,asa ca uita de aspectul asta,in schimb poti folosi suportul de plastic care intra in laptop(contactele) si poti pune tu baterii noi,eventual intr-o noua cutie(suport).
Ai grija ca in plasticul ala in care sint bateriile exista si un montaj electronic si va trebui sa-l protejezi daca te apuci sa tai carcasa.

Pentru a prelungi viata unei baterii acumulator mai mult decit este prevazuta ea,este destul de complicat,si in general,daca nu se duce din cauza ca ai folosit-o intens,se duce ca nu ai folosit-o deloc.

Daca folosesti incarcatorul de priza la portatil,fara baterie,risti sa distrugi partea de alimentare si stabilizatorul de tensiune din portatil,asa ca mai bine lasa bateria pusa,si mereu conectat la priza(evita folosirea numai cu baterie a portatilului)

kittmask is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to kittmask For This Useful Post:
bogdan (07.01.2012), COMAN DINU-VICE (14.10.2010), David7 (14.10.2010)
Old 14.10.2010, 16:07   #3
David7
RPC Senior Member

Da circula o poveste cum ca trebuie scoasa bateria ca se strica daca sta si in priza si ca trebuie sa aiba ciclurile de incarcare descarcare normale nu fortate.
Dar.. bine ca ne-ai elucidat misterul .
Multumiri.
Old 14.10.2010, 17:45   #4
spany
Banned

eu unul procedez in felul urmator:
cand cumpar un laptop nou il las pana se descarca bateria complet si se opreste pc-ul singur dupa care il pun la incarcat,asta e prima mutare,a doua saptamanal las sa se descarce intentionat bateria dupa care o pun din nou la incarcat,metoda asta imi tine bateria in viata destul de bine,practic dupa 1 an de utilizare intensa pot spune ca vechiul meu laptop se tine bine cu bateria,am o medie de 3,5-4 ore durata de viata a bateriei.
spany is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to spany For This Useful Post:
kittmask (15.10.2010)
Old 14.10.2010, 19:50   #5
kittmask
RPC Gold Member

Send a message via Yahoo to kittmask

Bateriile sint controlate de un microcip,atit la incarcare,cit si la descarcare,deci nuu exista nici un pericol daca lasati conectat la priza in permanenta.

kittmask is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to kittmask For This Useful Post:
spany (15.10.2010)
Old 15.10.2010, 11:23   #6
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish

E bine de stiut... pentru ca si eu stiam la fel, probabil la bateriile vechi asa era, daca il foloseai tot timpul alimentat la priza era indicat sa scoti bateria ca sa nu o strici... stiu cazuri multe de acest gen, de pe vremea cand veneau cu ele in service acum 7-8 ani. Probabil acum s-au mai schimbat lucrurile si nu mai e nevoie a fi scoasa bateria...

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is online now   Reply With Quote
Old 06.01.2012, 23:44   #7
donutgheorghe
RPC Special Member

Quote:
Originally Posted by kittmask View Post
Bateriile de la laptopuri nu pot fi revitalizate,asa ca uita de aspectul asta,in schimb poti folosi suportul de plastic care intra in laptop(contactele) si poti pune tu baterii noi,eventual intr-o noua cutie(suport). portatilului)
vad ca e un pos mai vechi dar eu momentan am gasit pe net
niste elementi care pot fi inlocuiti , se poate desface bateria si inlocui elementii respectivi e exemplu daca sunt legate in serie si una se duce nu merege de loc , daca sunt in paralel si una din ele e defcta fura curent de la cele bune
trebuie masurate fiecare in parte cand le incarci la maxim sa vezicare ce indica
leci pe ele cate un bec in serie cu aparatul de masura sa vei cum scade tensiunea ....
ma gandesc nu v am spus nimic nou ....
Old 07.01.2012, 18:17   #8
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

E dificil de desfacut o baterie de laptop, deoarece carcasa de plastic e lipita la cald, asadar nu prea sunt sanse sa o desfaci fara a o distruge. In asemenea situatii sunt 2 solutii:

1) daca ai neaparata nevoie de autonomie mare pe baterie, trebuie cumparata una noua
2) daca lucrezi in principal cu laptopul alimentat de la priza, nu-i problema, deic folosesti in continuare bateria veche, chiar daca ajunge sa fie "moarta".
Old 08.01.2012, 20:51   #9
donutgheorghe
RPC Special Member

Quote:
Originally Posted by bogdan View Post
E dificil de desfacut o baterie de laptop, deoarece carcasa de plastic e lipita la cald, asadar nu prea sunt sanse sa o desfaci fara a .
eu am descfacut bateria mea , nu toate sunt lipite daca vreti postez niste imagini
oricum ma gandeesc ca acel panou de comanda poate fi dus
cand e cuplata bateria imi indica lipsa de contact ...
ba se incarca ba nu ....
s ar putea sa fie in scurt circuit , dupa ce masor revin cu detalii
bogdan (09.01.2012)
Old 09.01.2012, 01:39   #10
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
Originally Posted by donutgheorghe View Post
eu am descfacut bateria mea , nu toate sunt lipite daca vreti postez niste imagini
Ooo, sigur ca da ! Chiar te rog sa pui niste poze ! Si de asemenea, sa ne zici ce model de laptop.
Eu unu' cu HP-ul meu n-am noroc E lipita bine de tot carcasa bateriei. La fel am patit si cu niste Acer-uri si vreo 2 modele de Toshiba. No chance for me
Old 10.01.2012, 00:21   #11
donutgheorghe
RPC Special Member

modelul meu de laptop este acer extensa 5620
verifica bine ca sunt acolo niste cleme ascunse si eu le am descoperit cu greu
inca nu am reconditionationat baterie ceasta va fi prima
asta e modelul meu de baterie http://img.archiwumallegro.pl/?949937796 asta cu siguranta se poate desface , cand voi avea timp an sa fac niste poze cu el desfacut
momentan fabric antena si mai am de fac un modulator video
Old 03.01.2013, 20:43   #12
COMAN DINU-VICE
RPC Gold Member

COMAN DINU-VICE's Avatar

Send a message via Yahoo to COMAN DINU-VICE

Un smartphone de top trebuie reîncărcat în fiecare seară. Un laptop sau o tabletă nu rezistă mai mult de 5-6 ore fără alimentare de la priză. Iar odată cu trecerea timpului, toate aceste gadgeturi trebuie reîncărcate din ce în ce mai des, pe măsură ce autonomia scade, iar acumulatorul îşi pierde din puterea de a stoca energie electrică.

Aceste cicluri de reîncărcare şi de utilizare pe termen lung sunt caracteristice acumulatorilor Li-Ion, practic cel mai utilizat tip de baterie pentru gadgeturile pe care le folosim zi de zi. Nu este nici pe departe cea mai eficientă tehnologie, însă reprezintă cel mai bun compromis între dimensiunea, greutatea şi performanţa bateriilor.
Pentru ca acumulatorul pe care îl foloseşti să aibă o durată de viaţă cât mai mare şi să-l poţi utiliza în aproape aceleaşi condiţii şi peste doi-trei ani, trebuie să respecţi câteva reguli esenţiale care de multe ori sunt necunoscute sau pur şi simplu neglijate.
Aceste aspecte sunt chiar mai importante decât trucurile pe care le poţi folosi pentru a creşte autonomia unui acumulator (intervalul de timp dintre două încărcări), subiect pe care îl vom aborda într-un articol viitor.
Înainte de a-ţi explica ce trebuie să faci pentru a creşte durata de viaţă a acumulatorului, este bine să înţelegem principiul de funcţionare al unei baterii Li-Ion şi Li-Po.
Cum funcţionează acumulatorii pentru gadgeturi

Cel mai utilizat tip de acumulator pentru telefoane, laptopuri şi tablete este Li-Ion, a cărui prescurtare vine de la Litiu-Ion. Bazat pe litiu, cel mai uşor şi mai puţin dens metal din lume, acest tip de acumulator are un principiu de funcţionare foarte simplu: ionii de litiu se mută de pe electrodul negativ pe electrodul pozitiv în timpul utilizatorii gadgetului şi revin pe electrodul negativ în timpul încărcării cu energie electrică.
În cazul laptopurilor, acumulatorii Li-Ion iau forma unui cilindru, în timp ce sub carcasa telefoanelor regăsim baterii dreptunghiulare subţiri.
Acumulatorii pentru smartphone-uri sunt mici si subtiri

O variaţie a acumulatorilor Li-Ion este Li-Po, prescurtare pentru Litiu-Polimer, diferenţa principală fiind că litiul este amplasat într-o compoziţie de polimer. Acumulatorii Li-Po au o autonomie mai bună şi sunt mai subţiri, însă au un dezavantaj major: dacă se descarcă complet, riscul de a nu mai putea fi încărcaţi la capacitate maximă este mai mare decât în cazul bateriilor Li-Ion. Deşi nu sunt foarte răspândiţi, Apple foloseşte doar acumulatori Li-Po pentru iPhone şi iPad.
În cazul laptopurilor regăsim acumulatori pe un anumit număr de celule, ceea ce înseamnă de fapt că acumulatorul respectiv este alcătuit din mai multe baterii de mici dimensiuni. Cu cât numărul de celule este mai mare, cu atât autonomia, timpul de încărcare, greutatea şi preţul sunt mai mari.
Capacitatea unui acumulator Li-Ion sau Li-Po se măsoară în mAh (miliamperi oră) şi exprimă perioada de timp în care acumulatorul va rămâne încărcat. Teoretic, o valoare mai mare pentru capacitatea unui acumulator simbolizează o autonomie mai mare pentru gadgetul respectiv.
Acumulatori pentru laptopuri au dimensiuni mai mari

Cum să prelungeşti durata de viaţă a acumulatorilor

Teoretic, principiul de utilizare al acumulatorilor Li-Ion şi Li-Po ar trebui să asigure o funcţionare permanentă. Totuşi, ciclurile de încărcare-descărcare, temperatura ambientală şi modul de depozitare afectează semnificativ durata de viaţă a acumulatorilor. Iată ce trebuie să faci pentru a prelungi durata de viaţă a bateriilor:
Cicluri de încărcare-descărcare

Unul dintre aspectele cheie este modul în care încarci acumulatorul, iar cel mai important sfat este să eviţi descărcarea completă a gadgetului. Motivul? Dacă laşi bateria să se descarce complet, există riscul ca aceasta să nu se mai poată încărca la capacitate maximă, iar acest lucru este valabil mai ales în cazul acumulatorilor Li-Po. Astfel, este de preferat să încarci acumulatorul când acesta mai mare 20-30% din autonomie.
De asemenea, nu contează dacă acumulatorul se încarcă la capacitate maximă sau dacă îl scoţi din priză înainte de a indica un nivel de 100% al bateriei, întrucât acest lucru nu afectează în niciun fel performanţa acestuia.
Un proces de încărcare-descărcare al bateriei poartă numele de ciclu. În general, producătorii stipulează că un acumulator are o durată de viaţă de 300-500 cicluri, însă numărul real al acestora este cu atât mai mare cu cât încarci acumulatorul mai des, conform tabelului de mai jos:
Grad de descarcare Numar de cicluri 100% 500 50% 1500 25% 2500 10% 4700 Sursa: Cadex Electronics, producător de echipamente pentru industria acumulatorilor
În ultima perioadă, unii producători estimează durata de viaţă a acumulatorului în ani, însă această unitate de măsură nu este la fel de relevantă ca numărul de cicluri.
Depozitare şi temperatură

Numărul de cicluri nu este singurul care dictează durata de viaţă de acumulatorului. La fel de importante sunt şi modurile în care acumulatorul este depozitat şi temperatura la care acesta funcţionează.
Astfel, dacă nu vei utiliza acumulatorul o lungă perioadă de timp (de exemplu, dacă nu foloseşti deloc un telefon sau dacă foloseşti laptopul doar acasă şi îl alimentezi direct de la priză), trebuie să-l încarci la aproximativ 40% din capacitate, să-l scoţi din gadget şi să-l depozitezi la o temperatură de cel mult 25 de grade Celsius. Îl poţi depozita inclusiv în frigider la o temperatură de 2-4 grade, însă nu şi în congelator, unde temperaturile sunt negative.
Atenţie: dacă alimentezi laptopul direct de la priză şi păstrezi şi acumulatorul în el, acesta va rămâne mereu la capacitate 100% şi va suporta temperaturi foarte ridicate.
Tabelul de mai jos evidenţiază pierderea capacităţii unui acumulator în funcţie de gradul de încărcare şi de temperatură:
Temperatura Deteriorare la 40%* Deteriorare la 100%* 0 grade 2% pe an 6% pe an 25 grade 4% pe an 20% pe an 40 grade 15% pe an 35% pe an 60 grade 25% pe an 40% in trei luni * Cu cât se deteriorează acumulatorul dacă este păstrat la un grad de încărcare de 40%, respectiv 100%.
Sursa: Cadex Electronics, producător de echipamente pentru industria acumulatorilor
Ce ne pregăteşte viitorul?

În ciuda aparenţelor, tehnologia acumulatorilor Li-Ion este într-o continuă dezvoltare, iar performanţele acestor baterii cresc cu aproximativ 6% pe an. Totuşi, acest progres este prea lent şi nu ţine pasul cu creşterea rapidă a performanţelor componentelor hardware disponibile în telefoanele mobile, laptopuri şi tablete.
Lucrurile încep însă încet-încet să se îmbunătăţească. Spre finalul anului trecut, o echipă de cercetări de la Lawrence Berkeley National Laboratory din California a realizat un anod dintr-un polimer care poate stoca de 8 ori mai multă energie, îmbunătăţind astfel autonomia şi durata de viaţă a acumulatorului.
Între timp, cercetătorii de la Universitatea Northwestern au reuşit să mărească de 10 ori capacitatea de stocare a unui acumulator Li-Ion după ce au reuşit să descopere o modalitate pentru care să sporească numărul şi mobilitatea ionilor.
De asemenea, Bill Gates a investit în compania Liquid Metal Battery, care dezvoltă un acumulator bazat pe metale lichide.
Astfel, chiar dacă pentru o bună perioadă de timp va trebui să ne mulţumim în continuare cu performanţele limitate ale acumulatorilor Li-Ion şi Li-Po, viitorul sună destul de promiţător chiar şi în acest domeniu.
Concluzii

Modul de utilizare şi de depozitare al unui acumulator are o influenţă majoră asupra duratei de viaţă a acestuia. Totuşi, regulile pentru îmbunătăţirea duratei de viaţă sunt simple şi uşor de respectat pentru a beneficia mai mult timp de acumulatorii prezenţi în gadgeturile pe care le folosim în viaţa de zi cu zi.
Old 07.02.2013, 17:22   #13
katia257
RPC Beginner

mai bine iti cumperi inca una. o ti in figider sau undeva a 10 grade maxim, invelita frumos.. am patit, mi sa invechit laptopul si nu am mai gasit baterie de laptop identica. a trebuit sa imi cumpar una, de la ******. ei mi-au spus de partea cu pastratul la rece. bafta!

Last edited by AnbuBlack; 07.02.2013 at 17:43. Reason: spam publicitar. citeşte regulamentul.
katia257 is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules