Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Hardware > Dispozitive Mobile

Dispozitive Mobile Laptop-uri, PDA-uri, Smartphones si multe altele...

Reply

Thread Tools
Old 27.07.2011, 15:01   #1
Emanuelul
RPC Gold Member

Default Cum se utilizeaza optim bateria de laptop

urmare a unui alt topic unde Alin dadea vina pe utilizatorii de laptopuri ptr durata mica de viata a bateriilor

pe de alta parte producatorii sunt f discreti in a spune clar caracteristicile bateriilor, modul de utilizare optim si durata lor de viata , dau doar o garantie simbolica al naibii de scurta tinand cont de pretul, utilizarea si asteptarile de utilizare a unui laptop

deci cum se utilizeaza laptopul ca baterria sa aiba o durata de viata cat mai mare?

Eu am gasit asta:
http://batteryuniversity.com/learn/a...ased_batteries

si asta:
http://batteryuniversity.com/learn/a...ased_batteries
in ultima citind primele recomadari mi-am pus mainile in cap, ptr ca contrazice studiile din primul link
si anume
Primo:
Accumulatorii litiu ion NU AU NEVOIE DE FORMATARE deci e nerelevant daca ii descarci si ii incarci complet

Secundo: Accumulatorii cu Litiu-ion NU AU EFECT DE MEMORIE cum aveau candva accumulatorii de tip Nichel-Cadmiu, deci nu trebuie sa asteptam sa se descarce complet pt ai reincarca

in primul link se explica ca durata de viata scade mult daca accumulatorii sunt tinuti incarcati full si la temperaturi mari, 30 grC fiind deja considerata o temperatura mare
daca ne gandim un pic vedem ca exact asa si este utilizat laptopul in casa, bagat in priza, incarcat 100% si dracia se si incalzeste din propria functionare zdravan, deci cum ar fi acum cu temperaturi de 36grC ziua, plus ce caldura da si el accumulatorii sar bine de 40gr! ASTA FIIND O SITUATIE NORMALA ptr utilizarea unui laptop in conditiile din Romania

o prima concluzie ar fi daca cumulez studiile cu afirmatia lui Alin, ESTE VINA EXCLUSIV A UTILIZATORULUI DE LAPTOP CA TRAIESTE IN ROMANIA si nu in Laponia )

Last edited by Emanuelul; 27.07.2011 at 15:18.
Emanuelul is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to Emanuelul For This Useful Post:
RaZeC (01.08.2011)
Old 27.07.2011, 15:28   #2
Alin99
RPC Gold Member

Alin99's Avatar

Send a message via Yahoo to Alin99
Default Re: Cum se utilizeaza optim bateria de laptop

Ufffffffff, utilizatorul poate trai si pe MARTE, tot acolo se ajunge, tot de el depinde cum foloseste laptop-ul, eu am nevoie de laptop in business-ul meu, fac calatorii lungi si dese pe 2 continente, intr-o multitudine de orase si tari, pentru mine laptop-ul este de un real folos, dar ca sa am laptop doar pentru a sta pe balcon sa ma vada vecinii, or, sa ma dau mare in fata prietenilor,mutandu-ma dintr-o camera in alta,folosind wirless, in nici un caz, laptop-ul este o EXTENSIE a desktop-ului de acasa, il folosesti in zone si locuri unde nu poti folosi desktop-ul, te folosesti de el pentru un scop binedefinit si nu pentru maimutareli in fata vecinilor si a prietenilor.

Viata este precum nisipul miscator , niciodata nu vei sti ce va urma!

Alin99 is offline   Reply With Quote
Old 27.07.2011, 15:31   #3
Emanuelul
RPC Gold Member

o metoda de prelungire a duratei de viata e sa-i incarcam complet, apoi sa-i folosim 10-15minute ca sa-i mai descarcam putin, apoi scoaterea lui si punerea la racoare, optim 20-22grC!
Aici ma intreb unde naiba gasim 20 de grade Celsius intr-o casa acum vara! In frigider nu nerge ca ala face 4grC sau -18

in timpul asta folosim laptopul fara accumulator, doar pe incarcator cred, ca alta solutie tehnica nu vad
aici se naste intrebarea daca incarcatorul a fost conceput sa suporte varfuri de consum ale laptopului care in cazul prezentei accumulatorului ar lua surplusul din accu, acesta comportandu-se ca un rezervor tampon!
Alta intrebare ar fi daca curentul dat de alimentator este suficient de filtrat si neted, accumulatorul comportandu-se si pe post de filtru de zgomot si uniformizare alternante
O solutie ar fi cuplarea pe iesirea alimentatorului a unui condesator electrolitic baban de minim 25Vcc
ramane problema pierderii datelor in caz de fluctuatie masiva sau de cadere a tetelei de curent, situatie relativ normala in Romania!

o alta concluzie personala ar fi sa ai un laptop pe care sa-l tii incarcat 80% la racoare in casa si sa-l folosesti doar in deplasari
iar ptr utilizarea casnica sa folosesti un desktop
numai ca asta necesita finante initiale serioase sa ai si laptop si desktop :-(
Old 27.07.2011, 15:37   #4
Alin99
RPC Gold Member

Alin99's Avatar

Send a message via Yahoo to Alin99

Quote:
Originally Posted by Emanuelul View Post
o alta concluzie personala ar fi sa ai un laptop pe care sa-l tii incarcat 80% la racoare in casa si sa-l folosesti doar in deplasari
iar ptr utilizarea casnica sa folosesti un desktop
numai ca asta necesita finante initiale serioase sa ai si laptop si desktop :-(
In sfarsit gandesti si tu logic!

Viata este precum nisipul miscator , niciodata nu vei sti ce va urma!

Alin99 is offline   Reply With Quote
Old 27.07.2011, 15:38   #5
Emanuelul
RPC Gold Member

neah, logic gandeam si inainte, acum am gandit doar SCUMP, FOARTE SCUMP :P
Alin99 (27.07.2011)
Old 28.07.2011, 01:30   #6
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

He he !
Acu' am apucat sa citesc treaba asta cu bateria de laptop.
Te inteleg perfect Emanuelule, si eu cand am cumparat laptopul ma gandeam la fel: ce sa fac sa nu trebuiasca sa dau bani prea curand pe o alta baterie.
Pana la urma, fara nicio precautie si utilizand laptopul la greu, am ajuns cu el la 3 ani juma' si bateria inca ma tine cam o ora, ceea ce e, zic eu, OK.
Asadar, fie am avut noroc de o baterie buna, fie rezista destul de bine ... Laptopul e HP; ii consider destul de seriosi pe partea de baterii. Cand l-am cumparat era o configuratie de mijloc, nici high end, dar nici low end... Nu stiu ce sa zic, daca cumeri un laptop low end e posibil sa fie echipat cu baterie mai putin durabila, asta pentru a scadea costurile. Dar, chiar si asa, as merge pe marci cunoscute ca fac laptopuri "solide ca niste camioane" (hp, ibm-lenovo, hai, treaca si dell) si in niciun caz pe acer (am vazut la serviciu destule probleme cu acer). Nu stiu ce sa zic de toshiba sau sony. La fel, asus, au preturi foarte atractive pentru configuratiile respective, dar nu stiu cum stau la capitolul fiabilitate. Daca as sti ca fac laptopuri asa cum fac placi de baza de desktop-uri, as lua asus cu ochii inchisi
Old 29.07.2011, 03:52   #7
AnbuBlack
RPC Super Moderator

AnbuBlack's Avatar

Eu am un asus de 2 ani si jumatate, si nu a fost deloc unul foarte scump, mai degraba low-cost, dar la ce imi trebuia mie e suficient. Bateria ma tine acum la fel ca la inceput 2 ore(cred ca e rezonabil ptr o baterie cu 6 celule).Nu pot zice ca l-am decarcat sau incarcat cum cer parametri...eu is multumit de el!

Alin99 (30.07.2011)
Old 29.07.2011, 08:28   #8
kittmask
RPC Gold Member

Send a message via Yahoo to kittmask

Am bateria originala si cu toate ca stiam ca este de cativa ani vechime,am deschis everest sa verific...fabricat in 2006.....Current Capacity 79920 mWh (100 %)...bateria este Li Ion.

Modul meu de folosire este acelasi de cind am laptopul....alimentat la priza dar cu bateria in calculator inca din 2006.
Fara alimentare la priza l-am folosit foarte putin,aproape niciodata,mai mult ca sa testez bateria.
In functie de consumatori..cd-rom,placa wireless,etc,bateria fara alimentator la priza dureaza intre 2 ore si ajunge inclusiv la 4 ore daca nu folosesc consumatori speciali.

Parerea mea este ca totul depinde de hardware,de consumul lui,si ca bateria trebuie alimentata in permanenta cind se foloseste laptopul,pentru ca are si rol de tampon,asa cum spune si bogdan si cum am mai repetat si eu de citeva ori aici pe forum.

Pentru cei care nu stiu inainte la conecarea unui alimentator extern,cind bagai mufa de alimentare in calc,se desconecta bateria,insa in ziua de azi nu se mai intimpla asa ceva,laptopul chiar si conectat la priza functioneaza tot cu bateria,iar daca bateria este scoasa din circuit apare riscul de a strica ori alimentatorul ori calculatorul.

kittmask is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to kittmask For This Useful Post:
Alin99 (30.07.2011), bogdan (29.07.2011), inginerul01 (29.07.2011)
Old 06.08.2011, 21:00   #9
Emanuelul
RPC Gold Member

ceva noutati :

La un nivel tipic de încărcare de 100% la 25 grade Celsius , Accu Li-ion pierd ireversibil aproximativ 20% din capacitate pe an, din momentul în care sunt fabricate, chiar şi atunci când sunt neutilizate . (6% la 0 , 20% la 25 , 35% la 40 ). Atunci când este păstrat la nivelul de încărcare de 40%, aceste cifre sunt reduse la respectiv 2%, 4%, 15% la 0 , 25 şi 40 . Fiecare ciclu de descărcare profunda, scade de asemenea capacitatea lor

http://www.electronics-lab.com/artic...n_reconstruct/
At a typical 100% charge level at 25, Li-ion batteries irreversibly lose approximately 20% capacity per year from the time they are manufactured, even when unused. (6% at 0, 20% at 25, 35% at 40). When stored at 40% charge level, these figures are reduced to 2%, 4%, 15% at 0, 25 and 40 respectively. Every deep discharge cycle decreases their capacity also.

Morala

1. Nu pastrati pe termen mai lung accumulatorii litiu-ion incarcati 100%, ci 40% si din ce zice mai sus in frigider (nu in partea de congelator), pe la mijloc-sus unde temperatura in general e la 4 grade Celsius si avem o rata de de pierdere de capacitate de cca 6% pe an
2. Nu le tineti pana se descarca complet ci doar pana indicatorul incepe sa avertizeze de Low Batery

Last edited by Emanuelul; 06.08.2011 at 21:22.
Emanuelul is offline   Reply With Quote
Old 10.09.2012, 13:55   #10
Corinuta01
RPC Beginner

foarte interesant articolul
XVanish (10.09.2012)
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules